. Publikujemy ocenę obchodów 70 rocznicy apogeum banderowskiego ludobójstwa na Kresach Wschodnich dokonanego przez OUN-UPA. Autor - Jan Niewiiński jest liderem Kresowego Ruchu Patriotycznego i obchody zawdzięczamy w ogromnym stopniu Jego staraniom.

 

SPOŁECZNY KOMITET ORGANIZACYJNY  OBCHODÓW 70 ROCZNICY BANDEROWSKIEGO LUDOBÓJSTWA NA WOŁYNIU

I MAŁOPOLSCE WSCHODNIEJ

W LATACH 1939 - 1947

00-461 Warszawa, Al. Ujazdowskie 6A

 

Warszawa, 7 sierpnia 2013 r.

 

Wstępna ocena obchodów

           Obłędna polityka wschodnia władz niby niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej, sprawiła, że naczelne struktury organów państwowych przeciwdziałały przywróceniu pamięci o tragedii Kresów Wschodnich II RP.

           Politycy ukształtowani według fałszywej doktryny Jerzego Giedroycia (przyjaciela Dmytra Doncowa), pod przemożnym wpływem sił postbanderowskich, traktowały interesy Ukrainy Zachodniej nadrzędnie w stosunku do interesów polskich.

           Wziąwszy również pod uwagę, że władzę w Polsce zdominowały – za naszym przyzwoleniem – nieprzyjazne nam mniejszości narodowe, ziejące antypolonizmem, powstał niekorzystny klimat dla przywracania prawdy historycznej i pamięci ofiar ludobójstwa. Działalność sił postbanderowskich  na Zachodniej Ukrainie, wypowiedzi publiczne i działania prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz ministrów - Radosława Sikorskiego, Bartłomieja Sienkiewicza, Tomasza Nałęcza czy Andrzeja Kunerta, jak również postawa marszałków Sejmu i Senatu dobitnie świadczą o ich antypolskim nastawieniu.

           Prezydent Rzeczypospolitej, całkowicie ignorując organizacje kresowe, kombatanckie i inne środowiska patriotyczne, w sprawach obchodów 70 rocznicy banderowskiego ludobójstwa konsultował jedynie Mirona Sycza – synem bandyty      z OUN-UPA, skazanego na karę śmierci. Zaś Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta, złożył wizytę u przewodniczącego Rady Naczelnej PSL – pana Jarosława Kalinowskiego i spowodował jego rezygnację z funkcji przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Obchodów. Po rozmowach z władzami Komitetu p. Kalinowski wycofał rezygnację

           Prezes PLS – Janusz Piechociński, łamiąc porozumienie PSL z Kresowym Ruchem Patriotycznym i wbrew uchwale Kongresu PSL ws. godnego upamiętnienia ofiar banderowskiego ludobójstwa na ludności wiejskiej Wołynia i Małopolski Wschodniej, sabotował obchody, w tym przygotowania do uroczystości rocznicowych, w których nie wziął udziału. W ten sposób ukazał swoje prawdziwe oblicze ideowo-moralne.

           Trudno w to uwierzyć, ale dla władz polskich od czasu transformacji rzeczywistym partnerem strategicznym był i nadal jest OUN pod przykrywką Związku Ukraińców w Polsce i szowiniści Zachodniej Ukrainy – nasi śmiertelni wrogowie. Natomiast wielka Ukraina od Zbrucza na Wschód, raczej nam przychylna, jest postrzegana jako komunistyczna i promoskiewska.

           Jak dalece w Polsce rządzi piekielny duch Bandery niech świadczy fakt, że w zdecydowanej większości konferencji (naukowych) i gremiów dyskusyjnych,  w środkach przekazu, a szczególnie w telewizji, dominują OUN-owcy ze ZUwP, a jeśli zostanie dopuszczony ktoś ze strony polskiej, to przeważnie „pełniący obowiązki Polaków” szulerzy polityczni.

           W tej atmosferze środowiska kresowe od lat ukazują prawdę o zagładzie Kresów oraz zabiegają o godne uczczenie i upamiętnienie ponad 200 tysięcy ofiar banderowskiego ludobójstwa.

           11 lipca 2013 – 70. rocznica apogeum zbrodni zwanej rzezią wołyńską  lub „krwawą niedzielą” była szansą realizacji dążeń Kresowian. Mimo destrukcyjnych, dywersyjnych i dezinformacyjnych działań władz, Kresowianom – wspieranym przez kręgi patriotyczne – udało się po raz pierwszy zorganizować kilkutysięczny Marsz Pamięci i inne uroczystości w centrum stolicy. Wydarzenie to stało się sygnałem  i dowodem, że z żądaniami Kresowian władze muszą się liczyć, bowiem już nie jesteśmy osamotnieni. Uzyskaliśmy mocne wsparcie sił patriotycznych, społecznych    i samorządowych.

           W tym miejscu serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy udzielili Kresowianom wszechstronnego wsparcia. Szczególne podziękowania ślemy tym władzom wojewódzkim i sejmikom, które, nie zważając na kunktatorstwo i haniebne czyny władz centralnych, potępiły zbrodnię banderowskiego ludobójstwa i sprawców  z formacji zbrojnych OUN-UPA oraz ogłosiły 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar banderowskiego ludobójstwa. Pionierami w tym dziele są władze Województwa Opolskiego.

           Centralne obchody 70. rocznicy oceniamy jako doniosłe wydarzenie historyczne. Ten niewątpliwy sukces daje nam nowe siły do dalszej walki o pełne przywrócenie prawdy o tragedii Kresów.

           Niestety, tę część radosną przysłonił złowieszczy cień uchwały Sejmu przyjętej przez pozbawioną sumienia, godności i honoru większość posłów, co zostało narzucone przez Platformę Obywatelską i Ruch Palikota. Ci odhumanizowani posłowie podjęli kolejne działania zmierzające do usunięcia ze świadomości narodowej fakt dokonania ludobójstwa na ponad 200 tysiącach obywateli polskich.

           Ogólnopolski Społeczny Komitet 70. Rocznicy zakładał, że w tym roku uda się w lipcu godnie uczcić ofiary zbrodni, potępić jej sprawców – formacje zbrojne OUN-UPA i ustanowić 11 lipca Dniem Pamięci ofiar banderowskiego ludobójstwa. Ponieważ Sejm RP zniweczył te plany jesteśmy zmuszeni walczyć aż do skutku o zrealizowanie naszych postulatów.

           W tym roku obchodziliśmy 70. rocznicę apogeum ludobójstwa, a przed nami jest jeszcze wiele 70. rocznic zagłady poszczególnych wsi m.in. zbrodnia na mieszkańcach Huty Pieniackiej, Podkamienia i wielu innych. Te uroczystości musimy wykorzystać do wymuszenia na władzach i Sejmie spełnienia obywatelskiego i po prostu ludzkiego obowiązku wobec ofiar ludobójstwa. 

           Obok wyżej wymienionych nie zrealizowano jeszcze wzniesienia pomnika wszystkich ofiar banderowskiego ludobójstwa według projektu prof. Mariana Koniecznego i urządzenie symbolicznej zbiorowej mogiły tych ofiar na Powązkowskim Cmentarzu Wojskowym, co przewidziano na listopad 2013 r.

           Uroczystości centralne, choć skutecznie utrudniane przez władze państwowe, wykroczyły daleko poza kręgi Kresowian i ich rodzin, stając się sprawą narodową.   Pogarda i kunktatorstwo władz centralnych, dążących do rozbicia obchodów organizowanych przez Społeczny Komitet, nie zdołały zniweczyć wysiłku sił patriotycznych.

           Rzecz godna odnotowania, że rocznicowe obchody organizowane przez władze lokalne i środowiska kresowe w całym kraju przeprowadzono bardzo uroczyście, w podniosłej atmosferze i z pełną godnością. Na tym tle „konkurencyjne” obchody prezydenckie wypadły marginalnie. 

           Nie wolno pominąć faktu, że Społeczny Ogólnopolski Komitet Obchodów wielokrotnie domagał się, aby uroczystości centralne w Warszawie odbywały się w jednym czasie i miejscu, pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Niestety, prezydent Bronisław Komorowski po raz kolejny zignorował postulaty kresowian.

           Ten nienormalny stan rzeczy z punktu widzenia interesów narodowych i prawdy historycznej stanowi dla nas wyzwanie. Aby sprostać temu wyzwaniu, należy dokonać analizy zaistniałej w tym zakresie sytuacji oraz ustalić program  i zorganizować dostosowane do niego struktury organizacyjne, które powinny osiągnąć następujące cele:

1.          Ustanowienie przez Sejm RP 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar banderowskiego ludobójstwa

2.          Potępienie zbrodni ludobójstwa na obywatelach polskich, a jej sprawców z OUN-UPA, batalionów SS Nachtigal i Roland oraz dywizji Waffen SS Galizien i ukraińską policję w służbie niemieckiej uznać za zbrodnicze.

3.          Usunięcie na terenie Państwa Polskiego istniejących pomników i innych znaków sławiących szowinistów ukraińskich z OUN-UPA.

4.          Zakazanie w Polsce działalności OUN, występującego pod przykrywką Związku Ukraińców w Polsce.

5.           Cofnięcie dotacji z budżetu państwa dla antypolskiego pisma  „Nasze Słowo”.

6.          Powołanie Instytutu Kresów Rzeczypospolitej jako państwowej placówki naukowo-badawczej..

7.          Utworzenie Muzeum Kresów Rzeczypospolitej.

 

           W ten sposób zostanie stworzony grunt, na którym będzie można budować normalne relacje między naszymi narodami i państwami. Jednocześnie mamy świadomość, że droga do celu będzie żmudna i bardzo trudna. Przeto należy przegrupować zasoby kadrowe, stawiając zdecydowanie na młodzież, a sztafeta pokoleń musi być prowadzona rozważnie, by nic nie uronić z dotychczasowych osiągnięć i doświadczeń. Bowiem tegoroczne doświadczenia były również i smutne. Nie wolno dopuścić do rozdźwięków, podziałów, warcholstwa, prywaty, sobiepaństwa i dywersji wspieranych przez władze państwowe. Tylko jedność działania organizacji kresowych i sił patriotycznych doprowadzi do osiągnięcia postawionych celów.

 

                                                      Wiceprzewodniczący Komitetu

 

                                                                    /Jan Niewiński/

.

Lista posłów, którzy 12 lipca br. zagłosowali przeciwko jednoznacznemu uznaniu rzezi wołyńskiej za ludobójstwo (źródło: „Nasz Dziennik” z 15.07.2013 r.)

 

 


Platforma Obywatelska

1.Elżbieta Achinger

2.Małgorzata Adamczak

3. Tadeusz Arkit

4. Bartosz Arłukowicz

 

5. Paweł Arndt

 

6. Urszula Augustyn

 

7. Tadeusz Aziewicz

 

8. Marek Biernacki

 

9. Andrzej Biernat

 

10. Leszek Blanik

 

11. Joanna Bobowska

 

12. Jerzy Borowczak

 

13. Krzysztof Brejza

 

14. Jacek Brzezinka

 

15. Beata Bublewicz

 

16. Bożenna Bukiewicz

 

17. Andrzej Buła

 

18. Renata Butryn

 

19. Jarosław Charłampowicz

 

20. Janusz Cichoń

 

21. Piotr Cieśliński

 

22. Marian Cycoń

 

23. Barbara Czaplicka

 

24. Czesław Czechyra

 

25. Zofia Czernow

 

26. Andrzej Czerwiński

 

27. Alicja Dąbrowska

 

28. Ewa Drozd

 

29. Artur Dunin

 

30. Janusz Dzięcioł

 

31. Joanna Fabisiak

 

32. Jerzy Fedorowicz

 

33. Arkady Fiedler

 

34. Krzysztof Gadowski

 

35. Andrzej Gałażewski

 

36. Elżbieta Gapińska

 

37. Stanisław Gawłowski

 

38. Lidia Gądek

 

39. Magdalena Gąsior-Marek

 

40. Elżbieta Gelert

 

41. Artur Gierada

 

42. Czesław Gluza

 

43. Tomasz Głogowski

 

44. John Abraham Godson

 

45. Cezary Grabarczyk

 

46. Mariusz Grad

 

47. Paweł Graś

 

48. Rafał Grupiński

 

49. Iwona Guzowska

 

50. Andrzej Halicki

 

51. Katarzyna Hall

 

52. Agnieszka Hanajczyk

 

53. Marek Hok

 

54. Teresa Hoppe

 

55. Stanisław Huskowski

 

56. Maria Małgorzata Janyska

 

57. Tadeusz Jarmuziewicz

 

58. Leszek Jastrzębski

 

59. Roman Kaczor

 

60. Bożena Kamińska

 

61. Włodzimierz Karpiński

 

62. Jarosław Katulski

 

63. Jan Kaźmierczak

 

64. Małgorzata Kidawa-Błońska

 

65. Marcin Kierwiński

 

66. Joanna Kluzik-Rostkowska

 

67. Krystyna Kłosin

 

68. Magdalena Kochan

 

69. Brygida Kolenda-Łabuś

 

70. Agnieszka Kołacz-Leszczyńska

 

71. Ewa Kołodziej

 

72. Zbigniew Konwiński

 

73. Ewa Kopacz

 

74. Domicela Kopaczewska

 

75. Leszek Korzeniowski

 

76. Roman Jacek Kosecki

 

77. Sławomir Kowalski

 

78. Jacek Kozaczyński

 

79. Jerzy Kozdroń

 

80. Iwona Kozłowska

 

81. Agnieszka Kozłowska-Rajewicz

 

82. Ligia Krajewska

 

83. Robert Kropiwnicki

 

84. Marek Krząkała

 

85. Cezary Kucharski

 

86. Barbara Kudrycka

 

87. Krzysztof Kwiatkowski

 

88. Stanisław Lamczyk

 

89. Józef Lassota

 

90. Tomasz Lenz

 

91. Izabela Leszczyna

 

92. Zofia Ławrynowicz

 

93. Beata Małecka-Libera

 

94. Jagna Marczułajtis-Walczak

 

95. Katarzyna Matusik-Lipiec

 

96. Antoni Mężydło

 

97. Rajmund Miller

 

98. Czesław Mroczek

 

99. Izabela Katarzyna Mrzygłocka

 

100. Joanna Mucha

 

101. Killion Munyama

 

102. Anna Nemś

 

103. Sławomir Neumann

 

104. Dorota Niedziela

 

105. Małgorzata Niemczyk

 

106. Stefan Niesiołowski

 

107. Sławomir Nowak

 

108. Tomasz Piotr Nowak

 

109. Mirosława Nykiel

 

110. Marzena Okła-Drewnowicz

 

111. Janina Okrągły

 

112. Alicja Olechowska

 

113. Paweł Olszewski

 

114. Andrzej Orzechowski

 

115. Maciej Orzechowski

 

116. Konstanty Oświęcimski

 

117. Zbigniew Pacelt

 

118. Witold Pahl

 

119. Paweł Papke

 

120. Małgorzata Pępek

 

121. Sławomir Jan Piechota

 

122. Elżbieta Apolonia Pierzchała

 

123. Danuta Pietraszewska

 

124. Lucjan Marek Pietrzczyk

 

125. Jarosław Pięta

 

126. Teresa Piotrowska

 

127. Julia Pitera

 

128. Kazimierz Plocke

 

129. Mirosław Pluta

 

130. Agnieszka Pomaska

 

131. Krystyna Poślednia

 

132. Damian Raczkowski

 

133. Elżbieta Radziszewska

 

134. Ireneusz Raś

 

135. Dariusz Rosati

 

136. Dorota Rutkowska

 

137. Jakub Rutnicki

 

138. Zbigniew Rynasiewicz

 

139. Marek Rząsa

 

140. Wojciech Saługa

 

141. Grzegorz Schetyna

 

142. Krystyna Sibińska

 

143. Henryk Siedlaczek

 

144. Radosław Sikorski

 

145. Krystyna Skowrońska

 

146. Bożena Sławiak

 

147. Waldemar Sługocki

 

148. Tomasz Smolarz

 

149. Paweł Suski

 

150. Miron Sycz

 

151. Michał Szczerba

 

152. Adam Szejnfeld

 

153. Grzegorz Sztolcman

 

154. Jakub Szulc

 

155. Krystyna Szumilas

 

156. Bożena Szydłowska

 

157. Tomasz Szymański

 

158. Iwona Śledzińska-Katarasińska

 

159. Marcin Święcicki

 

160. Piotr Tomański

 

161. Jacek Tomczak

 

162. Cezary Tomczyk

 

163. Tomasz Tomczykiewicz

 

164. Aleksandra Trybuś

 

165. Donald Tusk

 

166. Robert Tyszkiewicz

 

167. Piotr Van der Coghen

 

168. Jan Vincent-Rostowski

 

169. Robert Wardzała

 

170. Mariusz Witczak

 

171. Radosław Witkowski

 

172. Marek Wojtkowski

 

173. Ewa Wolak

 

174. Marek Wójcik

 

175. Jadwiga Zakrzewska

 

176. Renata Zaremba

 

177. Ryszard Zawadzki

 

178. Bogdan Zdrojewski

 

179. Maciej Zieliński

 

180. Wojciech Ziemniak

 

181. Jerzy Ziętek

 

182. Stanisław Żmijan

 

183. Ewa Żmuda-Trzebiatowska

 

184. Adam Żyliński

 

 

Klub Poselski Ruch Palikota

 

1. Maciej Banaszak

 

2. Piotr Paweł Bauć

 

3. Robert Biedroń

 

4. Jerzy Borkowski

 

5. Jan Cedzyński

 

6. Marek Domaracki

 

7. Wincenty Elsner

 

8. Łukasz Gibała

 

9. Anna Grodzka

 

10. Michał Kabaciński

 

11. Witold Klepacz

 

12. Krzysztof Kłosowski

 

13. Henryk Kmiecik

 

14. Sławomir Kopyciński

 

15. Roman Kotliński

 

16. Łukasz Krupa

 

17. Jacek Kwiatkowski

 

18. Andrzej Lewandowski

 

19. Tomasz Makowski

 

20. Małgorzata Marcinkiewicz

 

21. Maciej Mroczek

 

22. Jacek Najder

 

23. Michał Tomasz Pacholski

 

24. Janusz Palikot

 

25. Wojciech Penkalski

 

26. Zofia Popiołek

 

27. Marek Poznański

 

28. Andrzej Rozenek

 

29. Paweł Sajak

 

30. Marek Stolarski

 

31. Maciej Wydrzyński

 

 

 

 

Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej

 

  1. Tadeusz Iwiński

 

Niezrzeszeni

 

1. Piotr Chmielowski

 

  1. Ryszard Kalisz

 

 

Koło Poselskie Inicjatywa Dialogu

 

1. Bartłomiej Bodio

 

2. Artur Bramora

 

3. Dariusz Cezar Dziadzio

 

  1. Halina Szymiec-Raczyńska